Slavná „sedmiletka“ Werderu Brémy

Spread the love

Werder Brémy je tradiční německý tým, jehož počátky sahají až do roku 1899. Je to pravidelný a neodmyslitelný účastník 1. Bundesligy. Mezi největší úspěchy klubu patří rozhodně vítězství v Poháru vítězů pohárů ze sezony 1991/1992. Tehdy Klaus Allofs a Wynton Rufer rozhodli o vítězství 2:0 proti Monaku a na Estadio da Luz v Lisabonu mohly propuknout bouřlivé oslavy. Mimo to Werder 4x slavil bundesligový titul, 6x vítězství v DFB Pokal, 3x DFL Supercup a jednou DFB Ligapokal.

Úspěchy v 1. Bundeslize i v Evropě 

Právě Werder byl kdysi pro Bayern jeden z největších konkurentů, jejich duely s Bayernem Mnichov patřily mezi nejvypjatější a nejdůležitější zápasy v celé lize. To platí hlavně o jejich slavné „sedmiletce“ v letech 2003 až 2010.

V sezoně 2003/2004 se v Brémach dokonce slavil zisk mistrovského titulu. Další v tomto tisíciletí již nepřišel, ale v první „trojce“ Werder skončil i v dalších pěti sezonách. Pouze v sezoně 2008/2009 přišel propad a mužstvo skončilo až na desátém místě bundesligové tabulky. Vše si ale vykompenzovali skvělým tažením v poháru UEFA, kde vyřadili slavný AC Milán, Saint Etienne, Udine nebo v semifinálé německý Hamburg. Jejich jízda skončila až ve finále, když prohráli s ukrajinským Šachtarem až po prodloužení (1:2). 

Slavní hráči týmu, jejich rozprodej a následný ústup ze slávy

Ve Werderu v té době hrál velký počet německých reprezentantů a klub tak mohl bojovat o nejvyšší příčky v 1. Bundezlize.

Mezi nejslavnější hráče slavného období Werderu patřili Tim Borowski, Ivan Klasnić, Torsten Frings nebo brankář Tim Wiese. Slavné tři roky své kariéry zde odehrál také Miroslav Klose. Ten zde ve 129 duelech, stihl vstřelit jedenašedesát branek.

Od sezony 2010/2011 se ale tento tradiční německý celek potácí v krizi. Po prodeji klíčových hráčů jako byl Mesut Ozil, Naldo, Sokratis, Per Mertesacker či Marko Arnautovič, se vedení nepodařilo tým vhodně doplnit. Navíc po konci kariéry výše zmíněného Borowského či Fringse, týmu chyběl přirozený lídr a také sebevědomí, se kterým Werder do každého zápasu nastupoval. Brémy v poslední době zažívají krušné časy. Jeho fanoušci si z boje o přední příčky německé Bundesigy museli rychle zvyknout na boj o záchranu, maximálně na to, že se tým pohybuje ve středu tabulky.