Zřejmě každý evropský velkoklub má stadion, který se řadí mezi největší a nejmodernější. Jejich návštěva je pro fanouška doslova svátkem. Jeden z těchto stadionů stojí v německém Mnichově. Přestože je Allianz Arena postavena pouze před 12 lety, právem se již může řadit mezi legendy. Během své krátké existence tento stadion stihl hostit Mistrovství Světa 2006 (včetně zahajovacího duelu, ve kterém Německo porazilo Kostariku 4: 2) a také nešťastné finále Ligy mistrů z roku 2012. Nešťastné proto, že v něm figuroval právě domácí Bayern, který smolně podlehl londýnské Chelsea po pokutových kopech.


Dost bylo historie, pojďme si říct o domově slavného Bayernu něco víc.

Věděli jste, že kromě Bayernu zde sídlí i menší mnichovský klub – druholigový TSV 1860 Mnichov? Allianz Arena byla otevřena v květnu 2005 za účelem sloužit Bayernu, ale výstavba tohoto stadionu proběhla také kvůli světovému šampionátu, který v roce 2006 hostilo Německo. Architekty tohoto stadionu jsou švýcarští návrháři a 66-letí rodáci z Basileje – Pierrede Meuron a Jacques Herzog.

Tento kolos pojme až 75 000 diváků, jeho výstavba stála neuvěřitelných 340 mil. eur. Co je zajímavé, exteriér tohoto stadionu dokáže měnit barvy podle uvážení správce. Je tak možné vidět červenou (barvy Bayernu), bílou (barvy německého národního týmu), případně modrou Allianz Arenu (barvy 1860 Mnichov). Barvy se mění v noci, v závislosti na různých událostech. Tento stadion byl například v barvách americké nebo německé vlajky. 

Právě ojedinělá fasáda je znakem jedinečnosti. Ta je vytvořena přibližně z 2874 kosočtvercových vzduchových polštářů, polovina z nich se stará o zmíněné osvětlení. Celkově se použilo až 25 344 lamp, přičemž každá má životnost zhruba 8000 hodin.

V minulosti stadion vlastnily oba mnichovské kluby    

Mezi další zajímavosti patří fakt, že ačkoli je tato aréna domovským stánkem i druholigového 1860 Mnichov, vlastníkem je výhradně Bayern. V minulosti byly vlastníky oba kluby, finanční problémy menšího z klubů však způsobily, že vlastnictví připadlo čistě do rukou světového giganta. Bayern za „osamostatnění“ na listině vlastnictví zaplatil v roce 2006 až 11 milionů. eur. 1860 Mnichov měl možnost získat zpět svůj 50% podíl do léta 2010, ale v roce 2007 se klub tohoto nároku vzdal. I když tento klub již není vlastníkem, může zde hrát své domácí duely až do roku 2025, pak si musí najít nový domov. Název Allianz Arena bychom měli vidět ještě pořádnou porci let, firma Allianz totiž vlastní práva na název po dobu 30 let! Tak co, navštívili jste již tuto pýchu Bavorska, případně plánujete zavítat do Allianz Areny v budoucnosti?

Publikováno v rubrice Zahraniční liga

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.