Benfika lisabon

Fandit Benfice Lisabon v posledních letech není snadné. Přestože tento portugalský velikán dokáže ovládnout domácí ligu a pohárové soutěže, na kontinentu je to už těžší. Benfica se v evropských pohárových soutěžích trápí, na úspěch čeká od roku 1962. Několikrát byly ‚SLB‘ opravdu blízko, vždy však ztroskotaly ve finále.

Naposledy to bylo v Evropské Lize dokonce dvakrát po sobě, a to v sezónách 2012/2013 a 2013/2014. V prvním případě svěřenci tehdejšího kouče Jorgeho Jesusa neuspěli proti Chelsea, prohráli 1: 2, když jim definitivně K.O. zasadil ve třetí minutě nastaveného času Branislav Ivanovič.

Co se týče druhého prohraného finále, bylo o rok později, tedy ve zmíněném ročníku 2013/2014. Italský Juventus Stadium hostil zápas mezi Benfikou a španělskou Sevillou, který skončil bezgólovou remízou po 90. i 120. minutě – následovali tak penalty. V nich uspěla Sevilla, zásluhou portugalského brankáře Beta. Benfice tak znovu zbyly jen oči pro pláč.

Je Benfica opravdu prokletá?

Právě tyto dva zápasy vyvolaly vzpomínky na kletbu, kterou uvrhl na klub bývalý trenér lisabonského klubu Béla Guttman. Ten přivedl Benfiku k jediným dvěma evropským titulům v letech 1961 a 1962. Cítil se natolik komfortně, že požádal o zvýšení platu. Vedení klubu mu nevyhovělo a maďarský trenér ze své funkce odstoupil s následujícími slovy:

Tento klub příštích 100 let nezíská žádnou evropskou trofej,“ měl zaklít klub Guttman.

Že by tato kletba skutečně fungovala? Někteří tomu věří, jiní zase ne. V bývalém Poháru mistrů evropských zemí (PMEZ – dnešní LM) Benfica ve finále ztroskotala na AC a Interu Milan, Manchesteru United a PSV Eindhoven. V evropské soutěži číslo dvě překazili ambice Lisabonských  Anderlecht a teď zmíněné duo Chelsea, Sevilla.

Za zmínku stojí i fakt, že Benfica byla naposledy ve finále PMEZ v roce 1991, s milánským AC prohrála 0: 1. Zápas se hrál ve Vídni, která je místem odpočinku Guttmana. Dokonce se říká, že legendární Eusébio se byl na jeho hrobě pomodlit, aby zbavil klub prokletí. Ani toto však nepomohlo.

Jorge Jesus (tehdejší trenér Benfiky) této kletbě však nevěří. Před finále se Sevillou řekl, že mnoho jeho hráčů tento příběh ani nezná a nemá to žádný vliv na jejich výkony. Někteří z fanoušků po turínském finále v roce 2014 pouze zklamaně hlásali – „Už jen 48 let a je to pryč, pak možná získáme trofej.“

Dočká se lisabonský velikán evropské trofeje, nebo bude Guttmanova kletba pokračovat i nadále?

Publikováno v rubrice Zahraniční liga, Zpravodajství