Rozhodčí patří ke kontroverzním osobám v rámci fotbalového světa. Lidé na ně často nadávají, když se jim některé utkání nepovede. Může se také objevit spekulace o připískávání jednomu z týmů, což se ale ve většině případů nezakládá na pravdě. Nebo alespoň v čistotu rozhodčích doufejme. Rozhodčí jsou v dnešním světě již téměř plnými profesionály, kteří za své výkony berou plat. Pojďme se tedy podívat, jaké peníze dostávají.

Platy v České republice

Na jaře 2013 proběhlo zvýšení odměn českých fotbalových rozhodčích v první a druhé lize. Hlavní rozhodčí utkání si v nejvyšší soutěži polepšili na 25 tisíc Kč za jedno odřízené utkání a jejich asistenti si přišli na 15 tisíc Kč. V druhé lize pak hlavní sudí dostal 15 tisíc a asistenti 8 tisíc. Rozhodčí taktéž v oné době museli podepsat etický kodex, kde byla zakotvena absolutní nestrannost a nepodjatost. Peníze samozřejmě dostávají i rozhodčí v nižších soutěžích, nicméně rozhodně se nejedná o žádné podobně závratné sumy jako v případě dvou nejvyšších soutěží. Ovšem platy českých rozhodčí se v zásadě nedají porovnávat s platovými podmínkami, jakých mohou dosáhnout sudí v nejkvalitnějších zahraničních soutěžích.

Platy rozhodčích v Anglii

Anglická Premier League se řadí k nejsledovanějším soutěžím na světě. V soutěži se protočí miliardy ročně a rozhodčí zde rozhodně nejsou za chudáky. Ovšem v porovnání s fotbalovými hvězdami samozřejmě značně pokulhávají. Každý z anglických poloprofesionálních sudí bere za jednu sezónu paušální částku 38 500 liber, což je v přepočtu téměř 1,5 milionu českých korun. To ovšem není všechno, protože se za každé odřízené utkání připočítává odměna 1 150 liber, což je cca 42 000 Kč. Každý rozhodčí si zapíská přibližně 25 utkání, což znamená dalších zhruba třicet tisíc liber, tedy cca milion korun. Nejlepší angličtí sudí si tedy vydělají dva až tři miliony korun. Mezinárodní sudí si pak vydělají ještě o něco více, jelikož dostanou peníze i za utkání v evropských soutěžích a mezistátních kláních.

Německá Bundesliga

Podobná situace jako v Anglii je i v Německu. Také u našich sousedů dostávají rozhodčí roční paušální sumu, která vůbec nesouvisí s počtem odřízených utkání. V Německu jsou fixní částky různé dle kvality jednotlivých sudí. V loňské sezóně dostali dva nejlepší rozhodčí (Felix Brych a Wolfgang Stark) bonus ve výši 70 000 eur, přičemž v letošní sezóně by se bonus měl zvednout na 75 000 euro. Další rozhodčí pobírají paušál mezi 50-65 tisíci euro. I němečtí sudí dostávají odměny za jedno odpískané utkání, které jsou ve výši 3 800 euro za jeden bundesligový zápas.

Publikováno v rubrice Zahraniční liga, Zpravodajství

More about: