ronald koeman shot

Ronald Koeman byl nizozemský ofenzivní obránce, který byl pověstný svými přesnými a tvrdými střelami z daleké vzdálenosti. Vzpomínáte na ty jeho „dělovky“? Svou kariéru strávil většinou v rodném Nizozemsku, kde postupně nastoupil za Groningen, Ajax, PSV i Feyenoord. Mezitím stihl odehrát pět sezon ve španělské Barceloně.

Začátky v Groningenu, tříleté působení v Ajaxu a PSV

Narodil se v Zaandamu v Severním Holandsku poblíž hlavního města Amsterdamu. Místo působení ve slavném Ajaxu, začal nejdříve nastupovat za Groningen. Ronald pocházel z fotbalové rodiny a do Groningenu přišel se svým starším bratrem Erwinem, když mu bylo deset. Již od počátku své kariéry měl nevídaně silnou pravačku. V prvním týmu Groningenu odehrál tři sezony a za tu dobu vstřelil třiatřicet branek. Ve své druhé a třetí sezoně byl nejlepším střelcem svého týmu a následoval přestup do slavného Ajaxu Amsterdam.
 

Do Ajaxu přišel v době, kdy zde hrál i slavný Marco van Basten a tak se měl od koho učit. Jeho náběhy při rozích, penalty nebo neskutečně tvrdé a přesné přímé kopy byly obdivuhodné. I v nejslavnějších nizozemských týmech byl gólově potentní. V Ajaxu jich vstřelil třiadvacet a následoval přestup do PSV Eindhoven. 

V PSV jich stihl dokonce jednapadesát. Nikdo vlastně pořádně nechápal, jak to všechno zvládá. V PSV měl průměr 0,5 branky na zápas a to nastupoval v době slavného „dream-teamu“ Eindhovenu jako  libero. Při každé příležitosti se hnal dopředu a využíval svých ofenzivních předností. Koeman přitom nezapomínal ani na bránění. V PSV vyhrál třikrát ligu, dvakrát pohár a dokonce i tehdejší Pohár mistrů. Po třech skvělých sezonách v PSV, přišla nabídka od Barcelony a ta samozřejmě nešla odmítnout. V roce 1989 se tedy stěhoval do Španělska.

Slavná léta v Katalánsku, konec kariéry ve Feyenoordu

V Barceloně strávil šest let, tedy nejdéle na klubové scéně. Dokonce i v tak slavném týmu zahrával přímé kopy a penalty. Hlavně přímé kopy v jeho podání byly takřka dokonalé, radost pohledět.

Před jeho příchodem do Barcelony, ve Španělsku vládl Real Madrid. S Koemanem ale přišel do Barcelony i nový trenér Johan Cruyff a hráči Stoičkov, Laudrup. Postupně tak převzala otěže La Ligy právě Barcelona. Ta nastartovala slavnou éru klubu a za působení nizozemského obránce čtyřikrát za sebou vyhrála španělský titul, zvítězila ve španělském poháru, třikrát získala Superpohár, vyhrála Ligu mistrů.

 V roce 1992 Barcelona ve finále Ligy mistrů nastoupila proti Sampdorii Janov a bezgólové utkání až ve 111. minutě rozhodl svým skvělým přímým kopem utkání právě Roland Koeman. Postupně už ale nebyl schopný hrát tak náročný fotbal jako doposud. Jeho hra byla založena na obrovské kondici, kdy byl neustále vepředu a hned musel být zase vzadu. V roce 1996 se vrátil zpět do Nizozemska, přesněji do Feyenoordu.
Do tohoto týmu přišel na poslední dvě sezony ukončit zde svou úspěšnou a bohatou kariéru. Za poslední dvě sezony zde vstřelil devatenáct branek a se svými 193 brankami na klubové scéně, se stal nejlepším střelcem mezi obránci v historii fotbalu. 

Úspěchy v reprezentaci, osobní ocenění a úspěchy

Za nizozemskou reprezentaci nastupoval v letech 1982-1994. Během těchto let stihl necelých osmdesát utkání ve kterých vstřelil čtrnáct branek. Působil na dvou MS a dvou evropských šampionátech. V roce 1988 s nizozemskou reprezentaci triumfoval na evropském šampionátu a o další čtyři roky později získal bronz. V roce 1987 a 1988 se stal nejlepším nizozemským fotbalistou roku. V roce 1988 skončil v anketě zlatý míč na pátém místě.

Publikováno v rubrice Zahraniční liga, Zpravodajství


Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.