Nottingham Forest – dvojnásobný vítěz Ligy mistrů

Nottingham Forest Vítěz ligy mistrů
Spread the love

Fotbalovou historii psala řada klubů, které však v moderním fotbale nemají pevné místo mezi elitou. Mladší generace dokonce možná o řadě z těchto týmů neslyšela, i když se může jednat o kdysi slavné celky. Jedním z těchto případů je i Nottingham Forest, celek, který dvakrát zvítězil v Poháru mistrů evropských zemí, což je předchůdce Ligy mistrů.

Úspěšná éra za vedení Briana Clougha

Nottingham Forest je jedním z nejstarších fotbalových klubů na celém světě, protože se dočkal založení již v roce 1865. Největších úspěchů se však celek dočkal až o více než sto let později, kdy ho vedl manažer Brian Clough. Ten k „The Reds“ nastoupil na začátku roku 1975, kdy se tým nacházel ve druhé půli tabulky druhé nejvyšší soutěže. V sezóně 1976/1977 klub oslavil postup mezi elitu a hned v dalším roce se postaral o prvotřídní senzaci, když oslavil výhru v nejvyšší anglické soutěži. V následující sezóně Nottingham Forest poprvé zvítězil v Poháru mistrů evropských zemí, následné oslavil zisk Superpoháru UEFA a v dalším ročníku obhájil vítězství v PMEZ. Brian Clough v Nottinghamu působil až do roku 1993, kdy odešel do sportovního důchodu, nicméně titul se mu již nikdy získat nepodařilo, avšak Nottingham se po většinu času stále držel alespoň v horní části tabulky.

Sotva průměrný klub současnosti

Úpadek klubu nastal v druhé polovině devadesátých let. V roce 1997 se změnil majitel a klub vystřídal celou řadu manažerů. Roku 1997 došlo k sestupu z Premier League, aby se Nottingham hned v následující sezóně vrátil. Jenže ani ročník 1998/1999 se nepovedl a klub putoval zpět do nižší soutěže, odkud se již Nottingham Forest do Premier League do dnešních dnů nevrátil. Sezóna 2004/2005 pak znamenala sestup až do třetí nejvyšší soutěže, kde Nottingham zůstal další tři roky, než se mu podařilo z druhé příčky postoupit. V současnosti je klub stabilním účastníkem druhé nejvyšší anglické fotbalové soutěže. Vlastníkem a předsedou klubu je Kuvajťan Fawaz Al-Hasawi. Klub hraje své domácí utkání na stadionu City Ground, který má kapacitu lehce přes třicet tisíc diváků. K slavným hráčům historie patřili Peter Shilton, Stuart Pearce či Roy Keane. Tradičním soupeřem je klub Notts County, nicméně ještě větším rivalem je Derby County. Slavná historie klubu je však momentálně dávno zapomenuta a Nottingham Forest zůstává pouze průměrným druholigovým celkem, u něhož to s postupem o patro výš příliš nadějně nevypadá a musela by se změnit řada věcí, aby byla situace optimističtější.

Nottingham Forest – dvojnásobný vítěz Ligy mistrů