Fenomén jménem Eric Cantona

Spread the love

Historii fotbalu známe celou řadu skvělých fotbalistů. Ke skupince těch nejlepších se rozhodně může řadit fenomenální francouzský útočník Eric Cantona, který si největší jméno získal v dresu slavného Manchesteru United. Nositel slavného čísla sedm však s kariérou skončil překvapivě brzy a v době, kdy se většina hráčů stále nachází v produktivním věku.

Začátky ve Francii

Začněme však hezky postupně. Eric Cantona se narodil v roce 1966 a s fotbalem na vrcholové úrovni začínal v dresu AJ Auxerre, odkud následoval přesun do Olympique Marseille, kde Cantona získal první titul mistra Francie. Cantona se však ve Francii i nadále stěhoval a vystřídal kluby Girondins Bordeaux, Montpellier a Nimes, než se v roce 1992 přesunul do anglického Leedsu United. Časté střídání klubů je pro kariéru Erica Cantony typické, protože ve většině týmů neměli pro zkraty talentovaného fotbalisty pochopení. Příliš dlouho nezůstal ani v Leedsu, nicméně tentokrát z jiného důvodu – všiml si ho skaut Manchesteru United, kam Cantona přestoupil a zůstal v něm až do úplného konce kariéry.

Legenda Manchesteru United

Během pětiletého působení v Manchesteru United dokázal Cantona vybojovat čtyři tituly v Premier League. Šlo o nesmírně tvrdě pracujícího a fyzicky silného útočníka, který skvěle snoubil technické dovednosti a kreativitu se silou a schopností vstřelit branku. Cantonovi se často dává velká role v oživení Manchesteru United v devadesátých letech a stal se ikonou klubu. Jeho typickým znakem byl zdvižený límec u dresu. Nezapomenutelné jsou některé z jeho gólů – třeba ten ze zápasu se Southamptonem z roku 1996, kdy si na polovině hřiště poradil se dvěma soupeři, na hranici vápna si narazil míč s Brianem McClairem a přeloboval brankáře Péreze, za nímž míč lehce klepl o tyč a zapadl do sítě. V dresu Manchesteru United odehrál 143 zápasů, v nichž nastřílel 64 branek.

Skandální útok na fanouška soupeře

Jak již bylo zmíněno výše, Cantona rozhodně nebyl žádný beránek. Patří k fotbalistům, k nimž neodmyslitelně patří různé výstřelky. Ovšem největšího zkratu se dopustil v lednu 1995 na hřišti Crystal Palace, kde neunesl vulgarity jednoho z domácích příznivců při odchodu z hrací plochy po vyloučení, načež fanouška nakopl ve stylu kung-fu, za což musel před soud, který mu stanovil pokutu a 120 hodin veřejně prospěšných prací. Kromě toho si Cantona nezahrál devět měsíců a přišel o kapitánskou pásku ve francouzské reprezentaci. Před svými 31. narozeninami se rozhodl ohlásit konec kariéry, což byl velký šok. Ovšem u Cantony zase na tak velký, protože podobné prohlášení pronesl již v pětadvaceti letech, když ho francouzská komise potrestala měsíčním zákazem startu za hození míče do obličeje sudího. Tenkrát si své rozhodnutí ještě Cantona rozmyslel, ale v roce 1997 již skutečně s kariérou trochu předčasně skončil.