Historii fotbalu známe celou řadu skvělých fotbalistů. Ke skupince těch nejlepších se rozhodně může řadit fenomenální francouzský útočník Eric Cantona, který si největší jméno získal v dresu slavného Manchesteru United. Nositel slavného čísla sedm však s kariérou skončil překvapivě brzy a v době, kdy se většina hráčů stále nachází v produktivním věku.

Začátky ve Francii

Začněme však hezky postupně. Eric Cantona se narodil v roce 1966 a s fotbalem na vrcholové úrovni začínal v dresu AJ Auxerre, odkud následoval přesun do Olympique Marseille, kde Cantona získal první titul mistra Francie. Cantona se však ve Francii i nadále stěhoval a vystřídal kluby Girondins Bordeaux, Montpellier a Nimes, než se v roce 1992 přesunul do anglického Leedsu United. Časté střídání klubů je pro kariéru Erica Cantony typické, protože ve většině týmů neměli pro zkraty talentovaného fotbalisty pochopení. Příliš dlouho nezůstal ani v Leedsu, nicméně tentokrát z jiného důvodu – všiml si ho skaut Manchesteru United, kam Cantona přestoupil a zůstal v něm až do úplného konce kariéry.

Legenda Manchesteru United

Během pětiletého působení v Manchesteru United dokázal Cantona vybojovat čtyři tituly v Premier League. Šlo o nesmírně tvrdě pracujícího a fyzicky silného útočníka, který skvěle snoubil technické dovednosti a kreativitu se silou a schopností vstřelit branku. Cantonovi se často dává velká role v oživení Manchesteru United v devadesátých letech a stal se ikonou klubu. Jeho typickým znakem byl zdvižený límec u dresu. Nezapomenutelné jsou některé z jeho gólů – třeba ten ze zápasu se Southamptonem z roku 1996, kdy si na polovině hřiště poradil se dvěma soupeři, na hranici vápna si narazil míč s Brianem McClairem a přeloboval brankáře Péreze, za nímž míč lehce klepl o tyč a zapadl do sítě. V dresu Manchesteru United odehrál 143 zápasů, v nichž nastřílel 64 branek.

Skandální útok na fanouška soupeře

Jak již bylo zmíněno výše, Cantona rozhodně nebyl žádný beránek. Patří k fotbalistům, k nimž neodmyslitelně patří různé výstřelky. Ovšem největšího zkratu se dopustil v lednu 1995 na hřišti Crystal Palace, kde neunesl vulgarity jednoho z domácích příznivců při odchodu z hrací plochy po vyloučení, načež fanouška nakopl ve stylu kung-fu, za což musel před soud, který mu stanovil pokutu a 120 hodin veřejně prospěšných prací. Kromě toho si Cantona nezahrál devět měsíců a přišel o kapitánskou pásku ve francouzské reprezentaci. Před svými 31. narozeninami se rozhodl ohlásit konec kariéry, což byl velký šok. Ovšem u Cantony zase na tak velký, protože podobné prohlášení pronesl již v pětadvaceti letech, když ho francouzská komise potrestala měsíčním zákazem startu za hození míče do obličeje sudího. Tenkrát si své rozhodnutí ještě Cantona rozmyslel, ale v roce 1997 již skutečně s kariérou trochu předčasně skončil.

Publikováno v rubrice Zahraniční liga, Zpravodajství