Portugalská liga často slouží jako místo, kde se rozvíjí celá řada zajímavých hráčů. V tamější lize hraje spousta Brazilců, kteří zde nemají žádný problém s jazykovou bariérou jako jinde v Evropě. Nejvýznamnějším týmem poslední doby je jednoznačně FC Porto, které zároveň slouží jako dlouhodobý vyhledávač talentů.

Celá řada talentovaných fotbalistů

Podívejme se na konkrétní příklady hráčů, které se Portu v poslední době přivedlo do klubu přivést, a stali se z nich velmi zajímaví fotbalisté. Když se podíváme na soupisku z ročníku 2012/13, najdeme na ní celou řadu hráčů, kteří se později prosadili ve velkoklubech. Můžeme jmenovat třeba Jamese Rodrígueze, který v Portu strávil několik let, než se poté vydal do francouzského Monaka a následně do slavného Realu Madrid. Dalším kvalitním hráčem., kterého tento klub objevil, je Nicolás Otamendi, který se přes španělskou Valencii dostal až do Manchesteru City. Danilo se z Porta přesunul do Španělska a nastupuje také v Realu Madrid. Jackson Martínez se sice po odchodu z Porta neprosadil v Atlétiku Madrid, nicméně během svých služeb v dresu Porta se klubu bohatě vyplatil. Všichni jmenovaní hráči pochází z Jižní Ameriky a jedná se o výborný výsledek vyhledávačů talentů FC Porto. Kromě nich se na zmíněné soupisce nacházel další velmi zajímavý fotbalista – Francouz Eliaquim Mangala, jenž svými výkony zaujal Manchester City, kam později přestoupil, aby se na sezónu 2016/17 vydal do Valencie.

Základem hráči z Jižní Ameriky

 Vyhledávání talentů v Jižní Americe se však Portu vyplácí dlouhodobě a ani nemusí jít o následný přeprodej za velké peníze dalším klubům, i když to je samozřejmě důležitý příjem do klubové poklady. Jedním z hráčů, co odvedli pro klub nesmírně cenné služby je Uruguayec Jorge Fucile, který v barvách Porta odehrál přes sto utkání. Několik sezón v Portu strávil i Cristian Rodríguez, který po několika sezónách zamířil do Atlétika Madrid.

V obrovskou hvězdu světového fotbalu se během působení v FC Porto vypracoval brazilský hráč známý ve fotbalovém světě jako Hulk, který v tomto klubu odehrál téměř sto utkání, v nichž nasázel 54 branek a později se za velké peníze stěhoval do Zenitu Petrohrad. Inter Milán využil služeb Fredyho Guarína či Álvara Pereiry. Dalším produktem portského klubu byl Kolumbijský ostrostřelec Radamel Falcao, který natolik zaujal svými výkony, že se přesunul do Atlétika Madrid, kde patřil k oporám. S menším úspěchem pak vystřídal Manchester United a Chelsea.

FC Porto jednoduše slouží jako maják pro hráče z Jižní Ameriky, v nichž dokáže rozvinout jejich talent, a talentovaní Jihoameričané do tohoto týmu rádi přicházejí, kteří chtějí dosáhnout úspěchů jako jejich krejané

Publikováno v rubrice Zahraniční liga, Zpravodajství