Soccer fans girl

Poslední evropský šampionát se konal v roce 2016 ve Francii, kde jsme poznali nové vítěze. Vůbec poprvé opanovali mistrovský trůn fotbalisté Portugalska, kteří ukončili dvouletou nadvládu rivalů ze Španělska (2008, 2012). Další ME se uskuteční až v roce 2020, jejich hostitelem bude několik evropských velkoměst. Pojďme si shrnout souhrn poznatků, které jste možná o ME nevěděli.

Statistikám posledních let vévodí Španělé

Věděli jste, že zpočátku hráli na Mistrovství Evropy pouze 4 týmy? Tento počet se v roce 1980 rozšířil na 8, šampionát tehdy uspořádala Itálie. 16 týmovou podobu jsme poprvé viděli na ME 1996 v Anglii a viděli jsme ji až donedávna. Změna přišla až v roce 2016, na francouzském turnaji se počet účastníků opět rozšířil a to na 24.

Mezi nejúspěšnější země patří Německo a Španělsko. Němci zvítězili na turnaji v 3 případech (1972, 1980, 1996) a stejně tak neuspěli v 3 finálových duelech (1976, 1992, 2008). To znamená, že v novodobé éře fotbalu nezaznamenali na ME žádný výrazný úspěch. To se nedá říct o Španělech, kteří zaznamenali výhru v roce 1964 a následně v letech 2008 a 2012. Druzí skončili v roce 1984.

Kromě toho, Španělé měli dlouhou šňůru, dvanácti zápasů bez porážky. Prohráli na ME 2004 ve skupině s Portugalskem a následně až v roce 2016 na ME ve Francii! Navíc v tomto období nedostali gól dlouhých 509 minut! Na ME 2012, které pořádala Ukrajina společně s Polskem, inkasovala defenziva v čele s Casillasem pouze jediný gól. Španělé vyhráli celý turnaj a zmíněný gól dostali hned v zahajovacím duelu šampionátu proti Itálii (1: 1). Právě Italy později země z Pyrenejského poloostrova ve finále krutě porazila. Španělé zničili ve finále Itálii v poměru 4: 0, což je největší brankový rozdíl ve finále ME.

Co se týče týmů, nejvíce zápasů na Euru odehrálo Německo (43), přičemž drží ještě několik zajímavých zápisů. Vstřelili nejvíce gólů v historii (65), ale také inkasovali nejvíce (45). Dohromady vyhrálo už 23 zápasů. Naopak nejvíce proher má na kontě Dánsko a to 14. Co se týče remíz, v tomto ohledu kralují reprezentanti Itálie, výběr této země uhrál nerozhodný výsledek v 15 případech.

Rekordmani Cristano Ronaldo, Michael Platini, Casillas nebo van der Sar

Přejděme k hráčským statistikám. Nejlepším střelcem v historii ME je Francouz Michel Platini s 9 góly. Ten zaznamenal 2 Hattricky, přičemž jeden se mu podařil za skvělých 18 minut! Nejvíce čistých štítů mají na kontě Edwin van der Sar a Iker Casillas (9). Nejvíce branek inkasoval legendární Peter Schmeichel z Dánska – rovných 20.

Nejvíce zápasů na turnaji? Držitelem tohoto rekordu je kapitán čerstvého vítěze, Cristiano Ronaldo. Ten odehrál na ME od roku 2004 až 21 duelů (dohromady 1793 minut). Následuje Němec Bastian Schweinsteiger s 18 zápasy, na bronzové pozic se umístila italská brankářská legenda Gianluigi Buffon (17).

Zajímavé ještě je, že Portugalsko se stalo jediným týmem, které na domácím turnaji ve finále prohrálo. V roce 2004 na domácí půdě překvapivě podlehlo Řecku. Michel Platini vstřelil oba zmíněné Hattricky na jednom turnaji.

https://www.youtube.com/watch?v=BV1vQBxi44E

Penaltový rozstřel? Postup Čechů

Na závěr dodáme ještě jednu zajímavost z historie ohledně českého výběru. Věděli jste, že čeští fotbalisté vyhráli všechny penaltové rozstřely, kterých se zúčastnili? Jejich zápas dospěl do penalt až ve třech případech. Dohromady zahrávali 20 penalt, přičemž všechny skončily v bráně.

Tak co, rozšířili jste si své znalosti o evropském mezinárodním turnaji, nebo jste vše už věděli?

Připomeňte si krásné góly z posledního ME:

Publikováno v rubrice Zahraniční liga, Zpravodajství