Fotbalový magazín

Fotbalová města: Dortmund

Time23.10.2016 Autor: František Hobizal

image

Dortmund

Německé město Dortmund je po celém světě známé díky vánočním trhům a také fotbalistům z místní Borussie. Město se nachází v Severním Porýní-Vestfálsku a počet obyvatel města přesahuje půl milionu, což ho řadí k největším v celé zemi.

Rekord v počtu diváků

Klub působí v nejvyšší německé 1. Bundeslize, kde se pravidelně utkává o titul. Patří mezi celky s největší tradicí, úspěchy i diváckým zázemím. Klub byl založen koncem roku 1909 a klubové barvy jsou žlutá a černá. Stadion sice v současnosti nese název Signal Iduna Park, nicméně mnohem častěji ho lidé znají pod pojmenováním Westfalenstadion. V průběhu let prošel spoustou rekonstrukcí, přičemž v současnosti má kapacitu 80 645 diváků, avšak k sezení je pouze 65 718 míst. Ročník 2011/2012 přinesl překonání vlastního evropského diváckého rekordu v absolutní návštěvnosti, když si na stadion našlo cestu 1,37 milionu diváků. V sezóně 2013/2014 pak přišlo další vylepšení rekordu, když celkem dorazil 1 855 156 diváků na sedmnáct zápasů Bundesligy, pět v Lize mistrů, jedno v Německém poháru a jedno v Superpoháru. Znamená to průměrnou návštěvnost 80 291 diváků. V rámci průzkumu slavného deníku The Times došli experti k závěru, že stadion má nejlepší fotbalovou atmosféru v celé Evropě. Fotbal je pro obyvatele tohoto města opravdový fenomén a snad každý fotbalista by chtěl alespoň jednou zažít takovou podporu fanoušků, jaká se dostává místním hráčům.

Několikanásobný mistr

Borussia Dortmund je několikanásobným mistrem Německa, takže mohou být lidé z města na svůj klub právem hrdí. Poprvé Dortmund zvítězil v roce 1956, na což navázal hned o rok později a titul získal i v roce 1963. Poté se na dlouhá léta odmlčel a další úspěchy přišly až v sezóně 1994/1995 a v ročníku následujícím. Po několikaleté pauze pak Borussia připsala titul na své konto v ročníku 2001/2002. Další téměř dekádu Borussia mlčela, aby získala dva mistrovské tituly v sezónách 2010/2011 a 2011/2012. Poté si však pozici nejsilnějšího týmu v Německu vzal zpátky Bayern Mnichov a zatím to na žádnou velkou změnu nevypadá.

Výrazná česká stopa

V Dortmundu zanechali výraznou stopu i tři čeští reprezentanti – Patrik Berger, Tomáš Rosický a Jan Koller. Patrik Berger hrál za Dortmund po příchodu z pražské Slavie v sezóně 1995/1996 a v 25 utkáních vstřelil 4 branky, čímž přispěl k zisku mistrovského titulu. Svými výkony zaujal skauty Liverpoolu, kde pak strávil dalších sedm let. Rosický v dresu Borussie nastupoval v letech 2001-2006, kdy v týmu zanechal nezapomenutelné vzpomínky a pomohl k zisku mistrovského titulu v sezóně 2001/2002. Kromě toho ve stejném ročníku Poháru UEFA s týmem dokráčel ke druhému místu. Do Dortmundu přišel za rekordní sumu 504 milionů korun. Z Dortmundu poté přestoupil do londýnského Arsenalu. Obrovitý Jan Koller hrál za Dortmund ve stejných letech jako Tomáš Rosický, takže přispěl k zisku stejných trofejí a ve městě na tuto dvojici českých reprezentantů dodnes vzpomínají. Koller do vestfálského města přišel z Anderlechtu Brusel a po skončení německého působení odešel do francouzské Ligue 1, kde hájil barvy Monaka.

 

Mohlo by Vás také zajímat

TOP 20 hráčů s nejvyššími platy v sezoně 2016/2017

Co čekat od nadcházejících odvet Ligy mistrů?

Crystal Palace? První adept na sestup

Prosadí se Leroy Sané v Manchesteru City?