Fotbalový magazín

Problém světového fotbalu? Proč Čína v posledním období kraluje na přestupovém trhu?

Time27.1.2017 Autor: Dávid Sollár

image

Přestupový trh už dávno není dominantou evropských velkoklubů jako tomu bývávalo kdysi. Asi každý si pamatuje dobu, kdy Real Madrid v roce 2009 přivedl několik hvězdných posil za astronomické částky a nastartoval trend rozhazování obrovských peněz, který neminul zřejmě žádný velkoklub.

Dnes tato situace není jiná, právě naopak. Jenže s jednou obrovskou změnou, na přestupový trh výrazně vstoupily čínské kluby, které dostávají od státu obrovské dotace. Pouze nedávno jsme informovali o Oscarovi, který přestoupil z Chelsea do Šanghaje SIPG. Čínský klub přitom za něj zaplatil obrovskou sumu - 60 mil. liber. Aby toho nebylo málo, Oscar si v Šanghaji pohádkově vydělá, jeho týdenní plat by měl být 400 tisíc liber.

www.leknaerekci.cz

Hvězdy odmítají velkokluby, stěhují se do Číny za penězi.  Tévez je nejlépe placeným hráčem ne světě!

Ve stejném klubu jako zmiňovaný Oscar působí i Hulk, který přišel ze Zenitu Petrohrad za 48 mil. liber a jeho plat? 320 tisíc liber týdně. V posledních týdnech do Číny přestoupil i John Obi Mikel, který dal košem Valencii, aby se upsal Tianjinu. Ten ho sice získal zdarma, ale velká výplatní páska je zřejmě samozřejmostí.

Jeho novým spoluhráčem je od ledna Axel Witsel, který odmítl Juventus jen proto, že čínský tým mu nabídl plat ve výši 18 mil. eur ročně. Belgický reprezentant se netajil tím, že tuto nabídku nemohl odmítnout, protože v ní vidí možnost, jak zajistit budoucnost své rodiny.

Nový domov má i CarlosTévez. Už 32letý Argentinec opustil milovanou Bocu Juniors a ve svém novém působišti - Šanghaj Shenhua - vydělá týdně až 615 tisíc liber (za dva roky neuvěřitelných 71,6 milionů liber)!

Už dříve přestoupili do Číny například Jackson Martínez, který se stěhoval z Atlétika Madrid do Guangzhou za 32 mil. liber, nebo Ramires. Brazilec opustil Chelsea, aby posílil Jiangsu (20 mil. Liber).

Mnozí z vás se možná ptají, jak je možné, že čínské kluby disponují takovými obrovskými prostředky? Je to jednoduché, čínská vláda chce zvednout místní fotbal na světovou úroveň a je si vědoma, že bez finančních prostředků to nepůjde.

 

Speciální pravidla čínské ligy

V Číně kromě toho funguje pravidlo o zahraničních hráčích - v kádru se mohou nacházet pouze 4 hráči ze zahraničí + 1 hráč z jakékoliv jiné asijské země. Co se týče zápasové sestavy, funguje formát 3 + 1.

Například - čínské kluby mohou platit obrovské částky 4 světovým hvězdám, přičemž ostatní (domácí) hráči pobírají normální nebo nízké platy. Jinak věděli jste, že od roku 2001 je v pravidlech čínské ligy zařazeny pravidlo o domácí brankářích? To znamená, že žádného Buffona v Číně neuvidíme. Bránu mohou hlídat výhradně domácí brankáři. Toto pravidlo bylo zavedeno za účelem zlepšit kvalitu na brankářském postu v čínské reprezentací.

Co si myslíte o vystupování čínských klubů na přestupovém poli vy? Vnímáte to jako příjemnou změnu, nebo jako další problém světového fotbalu?

 

foto:http://isport.blesk.cz/

Mohlo by Vás také zajímat

FC Porto – dlouhodobý vyhledávač talentů

Ventura u Italů skončil. Kdo jej může nahradit?

Los Ligy mistrů? Ani jeden celek není favoritem

Liga mistrů má na programu odvety. Kdo by mohl postoupit?

Získá Juventus sedmé Scudetto v řadě? Proti je Neapol a také Inter Milán