Fotbalový magazín

Španělsko: opět Barcelona vs Madrid

Time23.10.2016 Autor: František Hobizal

image

Ve Španělsku to v posledních letech vypadá jako liga tří týmů, protože nikdo jiný než Real Madrid, FC Barcelona a Atlético Madrid se do boje o titul nezapojuje. Všechny tři týmy budou aspirovat na titul zřejmě i v letošním ročníku, pokud se tedy nestane něco neočekávaného. Určitou komplikaci do budoucna může představovat roční zákaz přestupů od mezinárodní fotbalové federace FIFA pro Real Madrid a jeho městského rivala Atlético. Oba celky byly obviněny z porušování předpisů o mezinárodních přestupech hráčů do osmnácti let. Registrace nových hráčů pro oba celky tedy připadá v úvahu až od ledna 2018. Podobná situace přitom před nedávnou dobou postihla i třetí tým do party – FC Barcelonu.

Trocha historie posledních ročníků

Podívejme se do historie posledních ročníků nejvyšší španělské fotbalové soutěže, kdo se reálně účastnil bojů o mistrovský titul. V sezóně 2015/2016 do boje o mistra promluvily všechny tři zmíněné kluby a nakonec se radovala Barcelona, která skončila o jediný bod před Realem a tři body před Atlétikem. Čtvrtý tým – Villarreal již na mistra ztratil propastných 27 bodů, takže v boji o titul nebyl. Sezónu předtím, 2014/2015, se do boje o titul do posledních chvil udržely jen Barcelona a Real Madrid. Barcelona nakonec zvítězila o dva body před svým velkým rivalem. Třetí Atlético již ztratilo na mistra 16 bodů, což znamená, že v boji o titul se neangažovalo. V ročníku 2013/2014 pak zaznamenalo úspěch Atlético, které nenechalo ani jednoho z favoritů na titul zvítězit, takže si s náskokem tří bodů před Barcelonou i Realem Madrid zajistilo titul. Čtvrtým týmem do party bylo Bilbao, nicméně baskický celek ztratil na titul dvacet bodů.

Zapojit by se mohla jedině Sevilla

Podle papírových předpokladů by i v letošním ročníku měli o titul svést největší bitvu Real Madrid a FC Barcelona. Atlético zřejmě také bude nebezpečné, nicméně nemá takovou sílu kádru, jako zmíněné dva kluby. Nejlépe nový ročník začal Real Madrid se Zinedinem Zidanem na trenérské lavici. Barcelona si již připsala velmi překvapivou ztrátu na domácí půdě s Alavesem, nicméně to není nikterak trvalý jev a takových porážek pravděpodobně mnoho nepřijde. Když se podíváme na týmy, které by reálně mohly bojovat o titul, mnoho nám jich nevyjde. Týmy jako Deportivo La Coruňa, Real Sociedad San Sebastian či Athletic Bilbao do boje o španělský titul s největší pravděpodobností nepromluví, protože nemají dostatečně kvalitní kádr. Asi nejreálněji by se do honby za titulem mohly připojit týmy jako FC Sevilla či Villarreal. Určitá očekávání jsou i v případě Valencie, ale té se start do soutěže vůbec nevyvedl a herně nepřesvědčuje. Asi největším konkurentem zmíněné trojice by tedy mohla být Sevilla, která o svých kvalitách v podstatě každoročně přesvědčuje v Evropské lize, kde již posbírala několik titulů. Ve španělské nejvyšší soutěži však tyto zkušenosti zatím zúročit nedovede.

Mohlo by Vás také zajímat

Rychlý vzestup Bayernu a sestup Dortmundu. Co za tím stojí?

Český večer v Crotone, Jankto a Barák zářili

Dvě tváře fanoušků Dynama Drážďany

V Německu to bude na jaře nuda. Opět žádný boj o titul.

Chelsea, Monako i Juventus mohou již nyní slavit zisk mistrovských titulů