Fotbalový magazín

FOTBALOVÍ FANOUŠCI NAPŘÍČ SVĚTEM

Time21.12.2016 Autor: František Hobizal

image

Bez fanoušků a divácké podpory by snad ani fotbal nebyl tím, čím je. Ta správná povzbuzující atmosféra, natěšené publikum, to vše žene fotbalisty na hřišti ještě o kus dál za své možnosti. Je přirozené, že v rámci celého světa jsou obrovské rozdíly ve velikosti a stylu fandění, u některých se dá říci až fanouškovského řádění. Některé země fotbalem dokonce žijí, takže není divu, že si vystoupení svých oblíbených fotbalových celků berou občas až zbytečně moc osobně.

Anglie

Začněme v kolébce tohoto milovaného sportu. Anglická fotbalová scéna vždy patřila k těm nejlepším na světě a stále se drží na předních pozicích, i když už dlouhá léta anglická reprezentace nedosáhla kýžených medailí z EURA či Světového mistrovství. Co se týče domácí Premier League patří anglická divácká základna mezi největší a nejlepší na světě. Není se čemu divit, když mají v Anglii jedny z největších fotbalových stadionu na světě. Chuligáni to však mají na Ostrovech opravdu těžké díky přísným omezovacím zákonům. I v tom ohromném počtu natěšených fandů se nemusíte bát vzít na zápas své ratolesti. Roku 1989 tomu však bylo zcela jinak. Na stadionu v Hillsborough přišlo při tlačenici o život 96 liverpoolských fanoušků a dalších osm stovek zraněno. Dodnes se jedná o nejtragičtější katastrofu ve fotbalových dějinách Velké Británie.

anglie

Turecko

Turci jsou sami o sobě velmi horkokrevný a divoký národ. Svou dravost samozřejmě nezapřou ani co by fotbaloví nadšenci a pravidelně vytvářejí na utkáních bezkonkurenční kulisu. Mezi ty nejvyhlášenější na světě rozhodně patří bouřliváci Besiktase Istanbul. Pro fandy Besiktase je zápas jejich týmu něco jako národní svátek a je jedno, zdali se jedná o místního boháče či prostého prodavače. Besiktas je pro místní něco jako kult, který ctí všichni bez rozdílu postavení, etnika či původu. Fotbalové výsledky istanbulského velkoklubu jsou pro fanoušky Besiktase doslova životně důležité. Jistě vás ani v nejmenším nepřekvapí, že se právě proslulí fandové Besiktase Istanbul mohou pochlubit celosvětovým rekordem v hluku s neuvěřitelnými 132 decibely.

istambul

 

Jižní Evropa

Že Španělsko a Francie patří mezi fotbalové velmoci není asi potřeba zdůrazňovat. Možná ale některé překvapí, že jak ve Francii, tak i v sousedním Španělsku ovládá fanouškovské výlevy kromě rozdílnosti oblíbeného týmu než rasová a separatistická nesnášenlivost. Ve Španělsku je navíc extrémně vyhrocená situace mezi dvěma úhlavními fotbalovými rivaly – Realem Madrid a FC Barcelona. Přestup fotbalového hráče mezi těmito dvěma kluby se neodpouští. Své o tom ví i portugalská legenda Luís Figo, jež po pěti letech strávených v barvách katalánského celku přijal nabídku z hlavního města a po dalších pět let hájil barvy dříve doslova nenáviděného Realu Madrid. Od svých bývalých fanoušků pak „sklidil na hřišti kopu darů“. Mezi ty nejpodivnější jistě patřila vepřová hlava.

Domácí scéna

www.leknaerekci.cz

I Česká republika patří mezi fotbalové národy, i když co se týče fanouškovské základny a velikostí stadionu patří spíše mezi slabé průměry. Vrásky na čele pořadatelům však dokážou vytvořit i tak, a ne malé. Mezi ty nejproslulejší v Česku rozhodně patří kotel Baníku Ostrava, který bez problémů vyjíždí na venkovní zápasy a obecně zajišťují skvělou herní atmosféru. Avšak ne vždy vše probíhá v klidu a v míru, vyhrocené situace téměř pravidelně nastávají při střetu "baníkovců" s fandy pražské Sparty. 

Mohlo by Vás také zajímat

Pětka faulů, při kterých vám bude běhat mráz po zádech

25 nejlepších gólmanských zákroků za uplynulý rok

3 NEJ mistrovství světa ve fotbale

Vtipné momenty letošní sezóny – FootoZ

Nová noční můra hráčů Gijónu se nazývá Kévin Gameiro