Fotbalový magazín

Sparťanský podzim 2016. Úspěch v Evropě, v lize zatím ztrácí.

Time9.12.2016 Autor: Pavel Černý

image

Máme za sebou podzimní část naší nejvyšší fotbalové soutěže, ve které se odehrála řada zajímavých utkání a půlmistrem se stala plzeňská Viktoria. Hned za ní se vyhřívá po návratu na výsluní pražská Slavia. Třetí místo i přes různé peripetie zvládla obsadit Sparta Praha, kterou na podzim až neuvěřitelně často provázela různá zranění. Na první pohled to až vypadá, že Tomáš Rosický přinesl nákazu z londýnského Arsenalu, kde také často kvalitní kádr doplácel na nadbytek zraněných fotbalistů.

 

Výměna trenérů se povedla. Měla přijít ale dříve.

Jednou ze základních změn, která se odehrála během podzimu, bylo odvolání trenéra Zdeňka Ščasného a jeho původně jen dočasné nahrazení progresivním Davidem Holoubkem, který trénoval nejstarší sparťanský dorost. Pod Ščasným hra letenského celku příliš nefungovala a trenérovi se rozhodně nepodařilo navázat na povedené teplické působení. Poté, co nevyšly námluvy s libereckým trenérem Jindřichem Trpišovským, se z původně dočasného řešení stalo provizorium do konce podzimu, přičemž v závěru musel formálně funkci trenéra převzít Zdeněk Svoboda, protože Holoubek nemá potřebnou licenci.

Výměna trenéra se jeví jako poměrně dobrý krok, protože v evropských pohárech i v lize se Holoubkovi podařilo zapojit do týmu i mladíky, o nichž měl dokonalý přehled z působení u dorosteneckého týmu. Ostatně zapojení nových tváří byla pro Spartu naprostá nutnost, protože se během podzimu musela obejít bez podezřele velkého množství hráčů. U trenéra Holoubka je vidět, že je to velký sparťan a velký srdcař, který pro tým dýchá. I to je možná důvod jeho úspěchu.

Dlouhý seznam zraněných

Těžko zvenku hledat důvody, proč si oproti minulým letům ve Spartě přivodilo zranění tolik hráčů. Možností je samozřejmě celá řada, nicméně odpověď na podobnou otázku hledal v podstatě každoročně i slavný Arséne Wenger, když jeho hráče kosilo jedno zranění za druhým. Během podzimu kvůli zraněním chyběly opory týmu jako Václav Kadlec, Ondřej Zahustel, Lukáš Vácha, Josef Šural či Costa. Zraněných hráčů však samozřejmě bylo mnohem více. S velkou pompou vítaný Tomáš Rosický zvládl pouze kousek zápasu s Mladou Boleslaví, což bylo bohužel na podzim všechno a další z řady comebacků chystá zkušený středopolař na jaro. V závěru domácí soutěže se k zraněným přidal nesmyslně faulující Bořek Dočkal, který si vysloužil trest na tři zápasy. Ovšem Dočkalovu absenci zvládli letenští fotbalisté nahradit a ve všech třech zápasech zvítězili.

Úspěch v pohárové Evropě. Sparta opět nebude chybět v jarní části EL.

Samostatnou kapitolou je účast v pohárové Evropě. V Lize mistrů se již tradičně nepodařilo postoupit, když se Sparta poroučela ve třetím předkole po neúspěchu na hřišti Steauy Bukurešť. Do základní skupiny Evropské ligy pak vedla nesmírně složitá cesta přes dánské SønderjyskE, když Sparta musela otáčet nepříznivý výsledek v domácí odvetě, kde se hosté dostali do nečekaného dvoubrankového trháku, nicméně góly Lafaty, Šurala a Brabce se podařilo utkání otočit. Skupina nezačala vůbec dobře, když na hřišti anglického Southamptonu Sparta podlehla 0:3, přičemž soupeř ji jednoznačně přehrával. V ten okamžik asi nikdo nečekal, že se Spartě podaří následující čtyři utkání vyhrát a stane se prvním postupujícím ze skupiny K.

 Na domácí půdě si Sparta poradila i se slavným Interem Milán, který však zrovna nezažívá nejlepší časy a ve skupině skončil beznadějně poslední. Zásadní byly dvě výhry s izraelským soupeřem, takže poté stačilo potvrdit dobrý pohárový podzim výhrou nad Southamptonem a Sparta mohla letět na závěrečné utkání do Milána jako na výlet. V pohárových kláních se tým dokázal semknout a ukázal velkou bojovnost, kterou se mu soupeře podařilo porazit. Nutno však přiznat, že v Izraeli se k týmu přidalo i trochu tolik potřebného štěstí, protože domácí rozhodně nebyli horším celkem.

Kudy vede cesta na jaře?

Sparta má před sebou nelehké rozhodování – nechat na trenérském postu stále nedostudovaného Davida Holoubka, který předvedl moderní přístup k fotbalu a zapojení talentovaných fotbalistů, nebo přivést nějakého jiného trenéra, který zvládne práci pod tlakem a dotáhne Pražany k zisku tolik vytouženého titulu? Otázka je to opravdu složitá a těžko na ni hledat odpověď. Vedení Sparty však očividně v hledání nového kouče neustalo, protože médii již proběhlo definitivní ztroskotání jednání s Trpišovským, který chce zachránit Liberec od sestupu nebo třeba oťukávání situaci ohledně Pavla Vrby, což by však nemuselo přijmout letenské publikum, protože Vrba je tvůrcem vzestupu nového rivala – Viktorie Plzeň. V současné době to spíše vypadá na setrvání Davida Holoubka, ale nechme se překvapit.

www.leknaerekci.cz

 Ať už situaci Sparta vyřeší jakkoliv, bude mít na jaře co dělat, aby dohnala ztrátu na týmy před sebou, protože Plzeň má již slušný náskok a body se jí i přes nepřesvědčivé herní výkony daří sbírat, zatímco Slavii se podařilo najet na vítěznou vlnu a pod trenérem Šilhavým ukazuje sílu kádru, která by ještě podle některých vyjádření měla být pozvednuta dobře mířenými posilami.

Mohlo by Vás také zajímat

Boj o záchranu jde do druhé poloviny

Plzeň na jarní část postupně posiluje

Návrh změn pro fotbalovou ligu

Plzeň nebo Slavia? Kdo získá český titul?

Zahraniční posily pro české kluby? Zatím žádná velká sláva