Fotbalový magazín

Co dnes dělají? Osudy ghanských vítězů MS do 20 let z roku 2009

Time5.12.2016 Autor: Pavel Černý

image

Osudy českých vicemistrů světa do dvaceti let z mistrovství světa 2007 v Kanadě jsou víceméně známé a je z nich vidět, že ne vždy se vítězní hráči dokážou etablovat v dospělém fotbale. Jak na tom jsou mistři světa z šampionátu, který se konal o dva roky později v Egyptě? Vítězem se poměrně překvapivě stala reprezentace Ghany, která na penalty ve finále přetlačila talentované Brazilce.

V základní sestavě finálového utkání tehdy nastoupili Daniel Agyei, Samuel Inkoom, Jonathan Mensah, Daniel Addo, David Addy, Abeiku Quansah, Emmanuel Agyemang Badu, André Ayew, Mohammed Rabiu, Ransford Osei a Dominic Adiyiah.

Dominic Adiyiah. Asi největší zklamání

www.leknaerekci.cz

Nejvíce se očekávalo od nejlepšího střelce a hráče turnaje, kterým byl vyhlášen Dominic Adiyiah. Adiyah přestoupil z norského Fredrikstadu do slavného AC Milán, ale tam mu pšenka nekvetla a nenastoupil do žádného zápasu v prvním týmu. Putoval po hostováních v Reggině, Partizanu Bělehrad, Karsiyace a Arsenalu Kyjev, přičemž ani v jednom z týmů velkou díru do světa neudělal a vstřelil jediný gól za Regginu. Po skončení hostování přestoupil do Arsenalu Kyjev, kde během 36 zápasů nastřílel 7 branek. V roce 2014 pak odehrál 14 zápasů v kazašském celku Atyrau, kde vstřelil jeden gól. V současné době se živí fotbalem v exotické destinaci, když kope za thajský celek Nakhon Ratchasima, což rozhodně není místo, kde bychom mohli očekávat takto nadějného fotbalistu.

Pořádně se neprosadili ani ostatní

Afričtí brankáři nemají valnou pověst, což se nepodařilo napravit ani Danielu Agyeiovi, který tráví celou kariéru na africkém kontinentu a momentálně je v kádru ghanského celku Liberty Professionals.

O něco lepší dojem zanechal po Evropě Samuel Inkoom, který přestoupil nejprve do Basileje, odkud v roce 2011 zamířil do Dněpropetrovsku. Kromě ukrajinského celku si zahrál za francouzskou Bastii, řecké Platanias, americké D. C. United, portugalskou Boavistu a v současnosti hraje za turecký Antalyaspor.

Jonathan Mensah se z celku Free State Stars přesunul do italského Udinese, kde si však nezahrál a putoval na hostování do španělské Granady, která měla totožného majitele. V roce 2011 však opět změnil majitele a následujících pět let strávil ve francouzském Evianu, odkud v roce 2016 přestoupil do Anži Machačkala.

Daniel Addo se nepřesunul pryč z Ghany, jako většina spoluhráčů ze zlatého týmu, ale zůstal v domovině do roku 2011, kdy odešel do ukrajinského celku Zorya Luhansk. Nastoupil tam do zhruba dvou desítek zápasů a stejnou porci odehrál na hostování v kazašském Kajratu. Posléze odešel na Kypr do týmu Ermis Aradippou, kde mu však pšenka nekvetla, takže se v roce 2016 odhodlal k návratu domů do celku Ashanti Gold.

David Addy v době šampionátu působil v dánském Randers FC, odkud se v roce 2010 přesunul do portugalského Porta, kde však svůj talent příliš nerozvíjel, takže putoval na hostování do Coimbry a později do řeckého Panetolikosu. Větší úspěch zaznamenal po odchodu z Porta, kdy přestoupil do portugalské Vitórie, kde nastoupil k téměř čtyřem desítkám utkání. Následoval přestup do belgického Waasland-Beverenu a od roku 2016 působí v indickém Delhi Dynamos.

Abeiku Quansah patřil francouzskému Nice, kde se mu však prosadit nepodařilo, takže v roce 2011 odešel do Arsenalu Kyjev, avšak ani tam se natrvalo neprosadil, takže se v roce 2014 vrátil domů do Ghany do celku El Gouna FC.

Emmanuel Agyemang Badu se v roce 2010 dostal do italského Udinese, kde se mu podařilo zakotvit a nastupuje do současnosti k většině utkání.

André Ayew patřil také k velkým talentům své generace. Od roku 2007 do roku 2015 patřil Marseille, kde nastoupil k 160 zápasům a nasázel 44 branek. Kromě toho působil na hostování v Lorientu a Arles-Avignon. V roce 2015 přestoupil do Swansea, kde během 34 zápasů nastřílel 12 branek. V současné době patří jinému klubu hrajícímu anglickou Premier League – West Hamu United. Jedná se o pevný stavební kámen současné ghanské reprezentace.

Mohammed Rabiu působil na hostováních v Xerezu a Evianu, kde nakonec i zakotvil v roce 2011 a ve Francii odehrál pět desítek utkání. Od roku 2013 do roku 2016 působil v Kubani Krasnodar, odkud po sestupu přesídlil do Anži Machačkala.

Ransford Osei působil v různých více či méně exotických destinacích. Z izraelského Macccabi Haifa hostoval v nizozemském Twente, působil v záložním týmu španělské Granady, nastupoval i v dresu jihoafrického Bloemfontein Celtic, ghanského Asante Kotoko, jihoafrického Polokwane City, finského RoPS a v současnosti hraje za finský celek FC Santa Claus.

Ghanská zlatá generace tedy dopadla relativně obdobně, jako ta česká z roku 2007. Výrazněji se prosadil jen André Ayew, nicméně ani v jeho případě se nedá hovořit o žádném velkoklubu. Obzvlášť se nepovedl vývoj nejlepšího hráče Ghany Dominica Adiyiaha, který rozhodně zaostal za očekáváními do něj vkládanými.

autor : PC / fotbal-magazin.cz

zdroj obr: sport.cz

 

Mohlo by Vás také zajímat

Fotbal je opravdový fenomén. Víte něco i o jeho historii?

Letošní překvapení Ligue 1 OGC Nice

Zlatá francouzská dvacítka z roku 2013

Ohlédnutí za letošním ME aneb nemalý zázrak z končin uherských a islandských!

Glasgow Rangers – pád a zmrtvýchvstání