Fotbalový magazín

Jarolím se nebojí experimentů. Máš formu? Pojď reprezentovat!

Time25.11.2016 Autor: Tomáš Rezler

image

Česká fotbalová reprezentace dlouhá léta stála na pevné kostře, která se mezi jednotlivými reprezentačními srazy měnila jen decentně a v zpravidla třiadvacetičlenné nominaci se – až na výjimky způsobené četnějšími zraněními opor – významnější rozhodování konala na dvou, třech postech. Zbytek zůstával staticky stejný. V brance Petr Čech, před ním Tomáš Sivok s Michalem Kadlecem, ve středu hřiště „Malý Mozart“ Rosický s Jaroslavem Plašilem, před nimi David Lafata nebo Tomáš Necid… a tak dále. Vždyť to znáte. Ostatně, není tomu ještě tak dávno.

Vrba do Ruska, Jarolím nástup!

Zásadních změn výše popsaný systém skládání soupisky doznal v létě, kdy Pavel Vrba po neúspěšném EURO 2016 nakonec potvrdil zákulisní spekulace a odešel na plný úvazek trénovat do Ruska klub Anži Machačkala.

„Výběrové řízení“ na nového trenéra nakonec se svolením vedení Mladé Boleslavi, toho času svého zaměstnavatele, vyhrál Karel Jarolím, který se v tuzemsku coby trenér proslavil zejména během let 2005-2010, kdy dovedl pražskou Slavii k dvěma titulům, a navíc se s ní po dlouhých letech probojoval do základní skupiny Ligy mistrů.

„Definitivně končím reprezentační kariéru!“

„Chci stavět na talentovaném mládí a práci z minulé kvalifikace, kterou tu všichni pod panem Vrbou odvedli,“ řekl Jarolím bezprostředně po nástupu do funkce. Již v ten moment bylo jemu, ale i široké veřejnosti jasné, že tak jednoduché to úplně nebude.

Hned několik hráčů se totiž rozhodlo ukončit reprezentační kariéru, z nichž nejcitelnější ztrátu – jak po profesní, tak osobnostní stránce – bezpochyby představuje konec rekordmana v počtu reprezentačních startů (124) gólmana Petra Čecha. Toho následovali Jaroslav Plašil, Davidové Lafata a Limberský a Roman Hubník. Někteří ihned, někteří po zvážení v průběhu léta.

Navíc, vzhledem k dlouhodobému zranění se „KJ“ nemůže spolehnout ani na dlouholetého dirigenta a kapitána národního týmu Tomáše Rosického. Ten sice reprezentační kariéru zatím oficiálně neukončil, ovšem jeho případné pokračování bude závist zejména na zdravotním stavu. Zraky českých fanoušků se proto upíraly k Vladimíru Daridovi, který by mohl řízení hry po Rosickém převzít, ovšem rovněž on je momentálně delší dobu ve stavu zraněných.

Dveře otevřené pro každého. Skoro.

Někdo by možná čekal, že nový trenér zmíněných „pár“ odchodů „zaplácne“ členy stávajícího širšího kádru a stejný počet volných míst věnuje vybraným nováčkům. Jarolím šel však ještě dále. S chutí a zodpovědností se pustil do velice nevděčné práce, která však může mít na budoucnost českého výběru rozhodující vliv. Začal budovat zbrusu nový tým.

V šestici utkání, ve kterých Jarolím zatím nejlepší české hráče koučoval, mu pod rukou prošlo neuvěřitelných 36 „plejerů“, tedy více, než 3 kompletní mančafty. Během této periody dostali příležitost do seniorské reprezentace nakouknout i naprostí nováčci, jako Slávisté Tomáš Souček s Jaromírem Zmrhalem, znovuobjevený záložník ruského Tomsku Lukáš Droppa, vysoký forvard Plzně Michael Krmenčík, obránce či středopolař Jan Sýkora z Liberce a velice aktuálně i další ze slávistických záložníků Antonín Barák. Ačkoliv posledně jmenovaný ještě před 2 měsíci nepatřil do základní jedenáctky vršovického celku, nyní jej táhne a hned při svém debutu v reprezentačním dresu se dokázal proti Dánsku gólově prosadit (1:1).

Pověstný trenér „tvrďák“ tak během prvního čtvrt roku ve funkci jasně demonstroval, že nehodlá hráče škatulkovat na reprezentanty a nereprezentanty.

Máš formu, ale nikdy jsi za seniorskou repre nehrál? Nevadí! Vše je jednou poprvé.

Patříš mezi reprezentační stálice, ale již druhý měsíc se ti nedaří a ve svém klubu vysedáváš jenom na lavičce? Nevadí, máme tu za tebe náhradu.

Přesně tak postupuje při svolávání nominace a skládání sestavy pro utkání českého výběru jeho poměrně nový kouč postupuje. Dává tak šanci všem nováčkům, ale rovněž nutí současné opory neusnout na vavřínech a dále na sobě pracovat. A to je dobře.

Jestli Jarolímova reprezentace časem nalezne stálejší tvář a jestli se čerstvě šedesátiletému kouči povede vrátit českou reprezentaci zpět mezi evropskou špičku, na to si budeme ještě počkat.

Přejme si to!

TR / fotbal-magazin.cz

 

Mohlo by Vás také zajímat

Nottingham Forest – dvojnásobný vítěz Ligy mistrů

Belgie byla nad naše síly, v sobotu nás čeká Norsko

El Clásico může definitivně rozhodnout o titulu. Jak dopadly předchozí bitvy španělských gigantů?

Tři nejpřekvapivější přestupy nového roku

Platy rozhodčích Vás určitě překvapí