Fotbalový magazín

Letošní překvapení Ligue 1 OGC Nice

Time24.11.2016 Autor: Patrik Freit

image

Historie

OGC Nice celým názvem Olympique Gymnaste Club de Nice-Cote d'Azur, byl založen v roce v 1904. O patnáct let později se tento tým sloučil s dalším místním týmem a dvaadevadesát let nese tento název. Nice je jeden z mála týmu, který si zahrál premiérový ročník Ligue 1 v roce 1932.  Během dlouhých let až do roku 2003 byl klub nestabilní a pendloval mezi první a druhou ligou. Nejúspěšnější období klub zažil v padesátých letech, kdy slavil své čtyři tituly, dva poháry a hrál také tehdejší PMEZ.. Od roku 2003 je pravidelným účastníkem Ligue 1. Poslední trofej, kterou tento tým vyhrál, byl francouzský pohár v roce 1997. Před deseti lety ve finále Coupe de la Ligue Nice těsně prohrálo s AS Nancy 2:1.

Slavní hráči

Nejvíce utkání za tento tým vyznávající červeno černé barvy odehrál francouzský brankář Dominique Baratelli, který za Nice chytal v letech 1971-1978. Odchytal téměř dvěstěpadesát utkání za tento jihovýchodní celek. Nejvíce branek ve třicátých a čtyřicátých letech vstřelil Joaquin Valle, konkrétně jich bylo 339. Dres tohoto týmu v posledních letech oblékal také Hugo Lloris, David Ospina, Florent Balmont nebo Loic Rémy.

Stadion

Od roku 2013 OGC Nice nastupuje na stadionu Alianz Riviera, která se jak názvem, sedačkami, tak i tvarem inspirovala od Alianz Arény. Stadion pojme něco více než 35 000 diváků a je to osmý největší stadion Ligue 1.  Kromě fotbalového týmu slouží stadion i k ragbyovým kláním. Stadion se měl stavět již v roce 2002 a 2006, ale oba projekty nakonec ztroskotaly. První duel se na tomto stadionu odehrál 22. září, kdy domácí "zničili" Valenciennes vysoko 4:0. Stadion byl využit také na letošním Euru, kdy zde své utkání odehráli například Španělé, Poláci, Belgie a také Islanďané své osmifinálové utkání proti Anglii.

Současnost

V posledních letech si fanoušci Nice musí připadat jako na horské dráze. Od roku 2010 Nice ve dvou případech skončili jen jedno umístění nad sestupovými pozicemi a 2x vybojovali skvělé čtvrté místo. To se naposledy podařilo v loňské sezoně, kdy Nice skončilo za PSG, Lyonem a Monakem na čtvrté pozici a zaručilo si tak účast v Evropské lize. Mezi hrdiny loňského skvělého tažení patřil Hatem Ben Arfa, který se po několika nevýrazných sezonách zase rozehrál. Další hráč, který měl na loňském úspěchu velký podíl byl Valere Germain, který zde loni hostoval z Monaka. Velkou práci zde odvedl také Claude Puel, který Nice vedl čtyři sezony. Ten odehrál jako hráč sedmnáct sezón za největšího konkurenta Nice,  přesto si dokázal získat fanoušky na svou stranu. Momentálně tento pětapadesátiletý francouzský trenér vede Southampton. Současný kouč francouzského celku Lucien Favreze švýcarska, si ale vede také nadmíru dobře. Do týmu přivedl zvučné posily Dantého, Belhandu a kontroverzního útočníka Maria BalotellihoPo jedenácti kolech má Nice na své konkurenty Monako a PSG tříbodový náskok. Tým kromě výše zmíněných zkušených hráčů spoléhá také na své mládí. V obraně pravidelně nastupuje teprve sedmnáctiletý Malang Sarr! Za zmínku stojí také pětigólový záložník Wylan Cyprien, kterému je jednadvacet nebo třiadvacetiletý Alessane Plea. S Nice se letos v boji o titul bude muset počítat. Skončí konečně nadvláda PSG?

Mohlo by Vás také zajímat

Jak dopadli stříbrní vicemistři Evropy do 19 let z roku 2011?

Zlatá francouzská dvacítka z roku 2013

Zkáza Manchesteru United – mnichovské letecké neštěstí

Co dnes dělají? Osudy ghanských vítězů MS do 20 let z roku 2009