Fotbalový magazín

Glasgow Rangers – pád a zmrtvýchvstání

Time18.11.2016 Autor: Pavel Černý

image

Rangers FC patří k nejstarším fotbalovým klubům světa. Slavný celek známý jako Glasgow Rangers byl založen již v roce 1872. Zakladatelé byli čtyři – bratři Moses a Peter McNeil, Peter Campbell a William McBeath.  Domácí zápasy hraje na pětihvězdičkovém stadionu Ibrox Stadium s kapacitou před padesát tisíc diváků. Od svého vzniku až do skončení ročníku 2011/2012 klub působil v nejvyšší skotské fotbalové soutěži. Během těchto let dosáhli Glasgow Rangers na 54 titulů mistra Skotska, 33x zvítězili v soutěži zvané Scottish Cup a 27x ve Scottish League Cupu. V evropských pohárech pak klub oslavil výhru v Poháru vítězů pohárů v ročníku 1971/72. Klub byl původně protestantský, nicméně postupem času si našel příznivce i v řadách dalších náboženství. Rivalita s katolickým Celticem Glasgow ovšem zůstává i nadále.

Pád do čtvrté ligy

V roce 2012 však vedení vlastníku klubu podalo návrh na insolvenci kvůli neschopnosti plnit finanční závazky. Dluhy se podle některých údajů vyšplhaly až na astronomických 134 milionů liber. Všechny součásti firmy byly transformovány a převedeny na novou společnost, nicméně to znamenalo pád klubu až do čtvrté nejvyšší skotské fotbalové soutěže. Fanoušci svůj milovaný klub samozřejmě neopustili ani po pádu do čtvrté ligy. Návštěvnost Glasgow Rangers byla dokonce vyšší než u Celticu, který ve stejnou dobu vedl nejvyšší skotskou Premier League. Návštěvnost se ve čtvrté lize pohybovala okolo 47 tisíc fanoušků, což je na čtvrtou ligu něco naprosto nevídaného. Čtvrtou i třetí ligou dokázali Rangers projít bez potíží, takže se ve třetím roce po pádu z nejvyšší soutěže ocitli ve druhé lize. Zde však vybojovali pouze baráž, kde v souboji s Motherwellem neuspěli. O rok později se už z postupu zpět mezi elitu radovat mohli, když si výhru v soutěži zajistili již čtyři kola před koncem soutěže.

 

Návrat mezi elitu

V současné době se tedy Glasgow Rangers vrátili zpět do elitní soutěže, kde se opět pohybují mezi nejlepšími a všechno vypadá na nejlepší cestě ke stabilizaci a návratu na výsluní. Do klubu se podařilo získat i několik velice zajímavých jmen – Niko Kranjčar, Joey Barton či Philippe Senderos. Dobře si vede i středopolař Andy Halliday či útočníci Harry Forrester, Joe Garner nebo Martyn Waghorn. Velké nákupy však zatím Rangers zatím ještě neuskutečňují, protože po finanční stránce se ještě úplně nevzpamatovali, ale jsou na dobré cestě. První derby mezi Celticem a Rangers po návratu do první ligy se odehrálo v rámci pátého kola v první polovině září, kdy si Celtic na domácí půdě dokázal s nováčkem poradit celkem hladce 5:1. Rangers přitom byli do té doby neporaženým týmem. Momentálně sice Rangers koukají svému sokovi na záda, nicméně blíží se časy, kdy mu bude opět vyrovnaným soupeřem.

Mohlo by Vás také zajímat

Co dnes dělají? Osudy ghanských vítězů MS do 20 let z roku 2009

Zlatá francouzská dvacítka z roku 2013

Ohlédnutí za letošním ME aneb nemalý zázrak z končin uherských a islandských!

Zkáza Manchesteru United – mnichovské letecké neštěstí