Fotbalový magazín

Co se stalo s hvězdnou kariérou Bonyho Wilfrieda? Exsparťanský zabiják tápe

Time6.11.2016 Autor: František Hobizal

image

Píše se rok 2007 a Sparta Praha na svých webových stránkách ohlašuje příchod 181 centimetrů vysokého útočníka z Pobřeží slonoviny Bonyho Wilfrieda. Ten měl letenské trenéry i funkcionáře přesvědčit o svých schopnostech během hostování, které strávil v B týmu, a které se nakonec proměnilo v přestup.

Se seniorským výběrem ACS začal rodák z Bingerville koketovat na podzim roku 2008, kdy prokázal odhodlání, vytrval a poté, co sbíral jednotlivé minutky, se vypracoval v základní stavební kámen letenského výběru a brzy také v miláčka sparťanských ochozů: „Bony, Bony!“ ozývalo se pravidelně ze sparťanských sektorů.

Rychlonohý a komplexně hrající Wilfried, který již před 8 lety uměl síť soupeře rozvlnit přesně umístěnou hlavičkou, chladnokrevnou dorážkou či střelou ze střední vzdálenosti, vydržel na Praze 7 více než 3 roky, během kterých za A tým v 59 utkáních nastřílel 22 gólů. Hned 11 z nich přitom rozesmutnil sparťanského soka na evropském poli, čímž se logicky zapsal do podvědomí zahraničních skautů. Následné reakce jejich nadřízených na sebe nenechaly dlouho čekat.

140 milionů pro Spartu a hurá do Nizozemska

O tehdy dvaadvacetiletého zabijáka se na přelomu roku 2010/2011 údajně zajímaly evropské velkokluby z Anglie, Nizozemska, Dánska či Turecka. „Hon na Bonyho“ nakonec v roce 2011 vyhrál holandský Vitesse Arnhem, který za postrach všech tuzemských obranných linií vysázel částku, která přesahovala 100 milionů korun. Přesnou sumu – v českém prostředí tolik typicky – samozřejmě nikdo oficiální cestou nepotvrdil, ovšem některé zahraniční zdroje hovořily až o 140 milionech korun, tedy částce srovnatelné s tou, kterou před lety ruský CSKA Moskva zaplatil za Slávistu Tomáše Necida.

„Je dobře, že Bony zvolil cestu postupného růstu. Arnhem je kvalitní celek, který by se mohl pro Wilfrieda stát dobrou přestupní stanicí do opravdového velkoklubu. Zároveň se ukáže, zda na velký fotbal opravdu má,“ shodovali se tehdy fotbaloví experti. A jak řekli, tak se stalo.

Wilfried během následujících dvou a půl let nastoupil za Vitesse k celkem 69 soutěžním utkáním, ve kterých – a teď pozor – vstřelil 51 gólů! Bony tak nejenže navázal na své výkony ze sparťanských let, ale navíc se posunul o úroveň výš, když hned v první celé sezoně, tedy 2011/2012, ovládl s 12 úspěšnými zásahy klubové statistiky střelců.

Skandál! Na internetu se objevily fotky nahého Bonyho tak, jak jej „pán Bůh stvořil“!

Hned během prvního ročníku na území Nizozemska stihl sparťanského hrdinu minulých let jeden pořádný skandál, když na internet unikly jeho intimní fotky „na Adama“. Vylákal jej z něj nepřející fanoušek, který se na seznamce vydával za v hrudi nadprůměrně obdařenou modelku. Jak patrno ze statistik, sportovními výkony hráče však kauza nezamíchala.

Ještě lépe se reprezentačnímu útočníkovi Pobřeží slonoviny dařilo v ročníku nadcházejícím, kdy hned od prvních kol vykročil skvělou fazónou za předem nespecifikovaným cílem – nejlepším střelcem Eredivise – kterým se nakonec s 31 vstřelenými brankami skutečně stal. Není proto žádným překvapení, že již během zimní přestávky musel Bony odolávat lákavému vábení z Premier League. Nutno podotknout, že Newcastle United za něj jeho tehdejšímu zaměstnavateli nabízeli sumu vskutku přátelskou: 300 milionů korun.

Nizozemský fotbalista roku přestupuje do Premier League: Za 12 milionů liber!

Statistické prvenství nejlepšího střelce nizozemské nejvyšší soutěže však nebylo jediné ocenění, které se exsparťanskému útočníkovi v sezoně 2012/2013 dostalo. Bony vyhrál prestižní anketu Fotbalista roku a jako ohodnocení lze chápat i další nabídky z nejlepších evropských soutěží. Jak asi tušíte, v létě roku 2013 již Arnhem svůj klenot neudržel a tak logicky přišlo na řadu další stěhování. Příští stanice: Premier League!

12 milionů liber, v přepočtu tedy zhruba 360 milionů korun. Takovou částku, ze které navíc díky dobře ošetřené prvotní smlouvě obdržela podíl i Sparta, inkasoval Vitesse od Swansea, průměrného celku anglické nejvyšší soutěže. Představitelé velšského klubu se s Wilfriedem dohodli na 4letém kontraktu. O tom, jak moc ve Swansea Bonyho chtěli, svědčí i to, že zmíněná, dvanáctimilionová investice byla pro Swansea doposud rekordní částkou, kterou kdy klub za jednoho hráče utratil.

Všichni kritici, kteří dychtivě čekali na to, až se tzv. „Drogbův nástupce“ zastaví, museli i pro tentokrát ostrouhat. Wilfried v novém dresu debutoval v rámci utkání Evropské ligy, kdy se Swansea utkala se švédským Mälmo. Jak to dopadlo? Tehdy domácí Swansea svého soupeře rozdrtila v poměru 4:0 s tím, že dvě branky a jedna asistence šla na bedra koho? Ano, Bonyho!

Po premiérové sezoně v dresu velšského celku, během které reprezentační útočník Pobřeží slonoviny v 34 zápasech dostal míč za záda soupeřova gólmana hned 16x. V obdobném duchu se navíc nesl i třetí „semestr“ Wilfriedova počínání na Britských ostrovech. Účet k lednu 2015 zněl: 20 zápasů, 8 gólů. A tak přišel čas na posun k úrovni nejvyšší. Liverpool? Chelsea? Nebo Manchester City?

Prodejní cena? Tři čtvrtě miliardy!

Za c) je správně. Africký útočník se tak poté, co za něj bohatí šejkové ze Citizens zaplatili 25 milionů liber (tedy v přepočtu cca 750 mil. Kč), stěhoval na Etihad Stadium. Bohužel, známé otřepané „do třetice všeho dobrého“ se tentokrát nepotvrdilo a volba přestoupit do megahvězdami nabytého Manchesteru City se z dnešního pohledu jeví jako lichá.

Wilfried během 34 soutěžních utkání, do kterých v bledě modrém dresu za 1,5 roku zasáhl, vstřelil v porovnání s minulými léty pouhých 6 branek a vše nasvědčovalo tomu a ze situace tak vyplynula potřeba restartu, nového impulsu v kariéře.

 Těžko říct, co se na přelomu 25. a 26. roku talentovaného fotbalisty stalo. Nejpravděpodobnější vysvětlení však představuje tvrzení, že „City bylo na Wilfrieda už moc.“ Což však, na druhou stranu, není žádná ostuda. Pohořeli zde i větší hvězdy.

V minulosti všemi fanoušky svých zaměstnavatelů milovaný Bony se tak dostal do situace, kterou do té doby nepoznal. Kritizovali jej vlastní příznivci, novináři i fotbaloví experti. Dál už to zkrátka nešlo.

Vysvobození tak přišlo na konci srpna roku 2016, kdy Wilfried odešel na roční hostování do Stoke City. Jenže…

Ani v dočasném působišti věci dlouho nešly tak, jak si kdysi obávaný ostrostřelec namaloval. Kritika neutichala, posměšky přibývaly a na veřejnost začínaly prosakovat „ověřené zprávy“ o tom, že Wilfried má svým nezapáleným přístupem k fotbalu špatný vliv i na zbytek týmu.

Návrat mezi elitu nebo náhoda?

„A dost,“ bouchl Bony pomyslně do stolu poslední říjnový den. „The Potters“ v rámci Premier League na domácím hřišti porazili 3:1 právě Swansea a hádejte, kdo dal 2 góly? BONY!

„Jsem rád i za Bonyho. Ačkoliv doposud nedával góly, k zápasům přistupoval zodpovědně a díky poctivému výkonu byl vždy platným hráčem. Věřím, že se dokáže opět dostat do formy, kterou nabyl třeba nedlouho po příchodu do Premier League,“ okomentoval Wilfriedovy první 2 branky od prosince loňského roku Mark Hughes, manažer Stoke City.

Jednalo se o pomyslné první vlaštovky značící Wilfriedův návrat mezi evropskou špičku nebo ojedinělé úspěchy? Až čas ukáže…

autor: TR / fotbal-magazin.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Božský Frank pověsil kopačky na hřebík

Ranieriho vyhazov odborníci nechápou, Mourinho by nechal po Italovi pojmenovat stadion

Nezapomenutelný Ronaldinho loni v září ukončil kariéru

Silné okamžiky roku 2017