Fotbalový magazín

Vrací se Slavia zpátky na výsluní?

Time1.11.2016 Autor: František Hobizal

image

Tradiční český fotbalový klub SK Slavia Praha byl v posledních letech fanouškům ostatních klubů spíše pro smích a vlastní příznivci už se museli obávat i pádu do druhé ligy. Po vstupu čínského investora to však vypadá s klubem z Edenu mnohem lépe a možná se i blýská na světlé zítřky.

Krušné časy bývalého šampiona

Přitom ještě v roce 2009 by si nikdo podobnou situaci netroufal předpovědět. Slavia totiž v tom roce podruhé za sebou získala titul pro mistra České republiky a účastnila se evropských pohárů. Jenže o rok později nešťastně vypadla ve třetím předkole Ligy mistrů se Šerifem Tiraspol a dlouhé roky se z toho nevzpamatovala. V nejvyšší české soutěži skončila až na sedmé příčce, což byla věc dlouhá léta nevídaná a jednalo se o nejhorší výsledek od vzniku samostatné české ligy. Jenže pád pokračoval a Slavia postupně skončila na 9., 12., 7., 13. a nakonec 11. příčce. Až v sezóně 2015/2016 byl zastaven pád, když do Slavie vstoupila čínská společnost CEFC China Energy Company Limited reprezentovaná Jaroslavem Tvrdíkem a Travel Service představovaná Jiřím Šimáněm. Na konci ročníku pak Slavia skončila na pátém místě a díky výhře Mladé Boleslavi v domácím poháru se po letech podívala do pohárové Evropy.

Spousta zajímavých posil

S příchodem čínského investora se do Slavie také podařilo přivést řadu zajímavých fotbalistů z různých koutů světa. Ze Slovenska přišel talentovaný Jaroslav Mihalík a také velmi drahý kanonýr Gino van Kessel, jemuž se však nedaří naplnit očekávání. Z Rumunska dorazil zkušený obránce Michael Ngadeu-Ngadjui, z Dánska nizozemský útočník Mick van Buren a z Německa přišla vytoužená posila všech pravověrných Slávistů – Dušan Švento, který z klubu odcházel na vrcholu. Kromě zmíněných posil se podařilo posbírat i zajímavé zahraniční hráče z českých luhů a hájů, takže do řad pražského celku přibyli Jasmin Ščuk nebo Ruslan Mingazov.

Obrat k lepším zítřkům

Pod trenérem Dušanem Uhrinem mladším se Slavii herně příliš nedařilo a dlouho to vypadalo, že nenastane žádný zásadní obrat k lepšímu. Po odvolání zkušeného lodivoda a jeho nahrazení Jaroslavem Šilhavým se však pro Slavii začíná objevovat světlo na konci tunelu. Postupem času hra dostala řád a pražský celek postupně nabírá zpět svou pošramocenou pověst. Vzestup se promítá i do tabulky, takže fanoušci klubu založeného v roce 1892 mohou snít o návratu slavných časů. Pokud bude čínská společnost i nadále považovat Slavii za svou vlajkovou loď, mohou se skutečně příznivci „sešívaných“ těšit na bohaté časy. Peníze však samozřejmě nejsou všechno, což by mohl dosvědčit i věčný rival Slavie – Sparta, kde je každoročně vykazována velká ztráta, nicméně k titulům to stále nevede.

Mohlo by Vás také zajímat

Kdo nakonec získá ligový titul ?

Král střelců? Nejhorší za posledních sedm let

Proč je volba trenéra Sparty logickým krokem ?

Plzeň a její vstup do Evropské ligy: Mohla za prohru v Bukurešti pouze sporná penalta?