Fotbalový magazín

Juventus Turín – naprostá dominance v Serii A

Time23.10.2016 Autor: František Hobizal

image

Většina nejlepších evropských fotbalových soutěží je naprosto vyrovnaná a o titul se pere vždy několik týmů a poměrně často se střídají. Jednou z čestných výjimek je italská Serie A, kde v posledních letech naprosto dominuje jeden celek – Juventus Turín.

Dlouhé čekání na výhru v Lize mistrů

Staré dámě, jak je Juventusu velmi často přezdíváno, se podařilo zvítězit pokaždé od ročníku 2011/2012, což je úctyhodná bilance. Přitom ještě před nedávnou dobou se Juventus nacházel v obrovské krizi, když se musel vracet na vrchol po úplatkářském skandálu, který slavný klub poslal o úroveň níž do Serie B. Jenže v Juventusu se podařilo dát dohromady dobrý tým, který pravidelně slaví úspěchy na domácí scéně. Ovšem ve světle ramp evropských pohárových soutěží to nedostačuje. Naposledy se Juventusu podařilo v Lize mistrů zvítězit v ročníku 1995/1996, což je před více než dvaceti lety a to už je pořádně vousatý úspěch. Těžko říct, kde je chyba a proč se takto dominantní celek nedokáže prosadit v celoevropské konkurenci, když na domácí půdě je jen těžko překonatelný.

Horší konkurenceschopnost italské ligy

Za horšími úspěchy v Evropě můžeme hledat celou řadu chyb, mezi něž se dá zařadit třeba i sestupná kvalita nejvyšší italské soutěže. Stačí se podívat, jak si italská družstva vedou v evropských pohárech v posledních letech, a uvidíme, že úspěchy rozhodně nejsou valné. Pokud se koukneme na součet koeficientů pohárových zástupců v posledních letech, zjistíme, že Itálie na tom není příliš dobře v porovnání se špičkou. Naprosto dominantní je zde pozice španělských klubů, kde vládnou giganti FC Barcelona a Real Madrid. Pozadu nezůstává ani madridské Atlético nebo třeba FC Sevilla, která zase sbírá úspěchy na scéně Evropské ligy. Po Španělsku je Německo a Anglie, za nimiž zaostává právě zmíněná Itálie. To je možná jeden z úhelných kamenů. Poslední velký úspěch na mezinárodní scéně zaznamenal Juventus v sezóně 2014/2015, kdy dokráčel až do samotného finále Ligy mistrů, kde však podlehnul 1:3 FC Barceloně, když na cestě do finále dokázal vyřadit Real Madrid.

Dominance na domácí půdě

Ovšem dominance v domácí soutěži je stále nezpochybnitelná a nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla změnit. Jedním z faktorů je úpadek dříve slavných klubů, které momentálně mohou na boj o titul zapomenout. Můžeme třeba zmínit AC Milán, který v posledních letech vyklidil pozice a nedostává se již ani do evropských pohárů. Juventus je na důležitých postech před ostatními – mají nejlepší hráče i trenéra v celé lize. Otázkou tedy ani tolik není, jestli se Juventus dokáže opět prosadit v Serii A, ale spíše to, zda dokáže konkurovat soupeřům v Lize mistrů.

autor: fotbal-magazin.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Hooligans: Fotbalové gangy, jež se střetávají tváří v tvář ve „třetím poločase“ fotbalových zápasů

Dvě tváře fanoušků Dynama Drážďany

Turínský král Belotti se blýskl dalším hattrickem

Ocenění pro pořadatele fotbalových turnajů

Olympique Lyon – Klub, který ve Francii vládl déle než Nicolas Sarkozy